• September 26, 2020

Beyonce’, Rihanna, and More Honored At the 2020 NAACP Image Awards

 Beyonce’, Rihanna, and More Honored At the 2020 NAACP Image Awards

PASEDENA, CA –

The 2020 NAACP Image Awards shined bright from the Pasedena Civic Auditorium, last night (Feb. 22).

It was a big night for some of the culture’s brightest stars. Beyonce’ was honored for her Homecoming concert film and The Lion King: The Gift album. Her daughter, Blue Ivy, also received an award for outstanding group, collaboration, or duo. Rihanna was also honored with the President’s Award for her public service.

Here’s a full list of the 2020 NAACP Image Award winners. It will put a big smile on your face to see these stars shine.

ENTERTAINER OF THE YEAR

• Angela Bassett
• Billy Porter
• *WINNER* Lizzo
• Regina King
• Tyler Perry

MOTION PICTURE

Outstanding Motion Picture

• “Dolemite is My Name” (Netflix)
• “Harriet” (Focus Features)
• *WINNER* “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• “Queen & Slim” (Universal Pictures)
• “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture

• Chadwick Boseman – “21 Bridges” (STX Films)
• Daniel Kaluuya – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
• Eddie Murphy – “Dolemite is My Name” (Netflix)
• *WINNER* Michael B. Jordan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• Winston Duke – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

• Alfre Woodard – “Clemency” (Neon)
• Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
• Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
•*WINNER* Lupita Nyong’o – “Us” (Universal Pictures)
• Naomie Harris – “Black and Blue” (Screen Gems/Sony Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

•*WINNER* Jamie Foxx – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• Leslie Odom, Jr. – “Harriet” (Focus Features)
• Sterling K. Brown – “Waves” (A24)
• Tituss Burgess – “Dolemite Is My Name” (Netflix)
• Wesley Snipes – “Dolemite Is My Name” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

• Da’Vine Joy Randolph – “Dolemite is My Name” (Netflix)
• Janelle Monáe – “Harriet” (Focus Features)
• Jennifer Lopez – “Hustlers” (STX Films)
• *WINNER* Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)
• Octavia Spencer – “Luce” (Neon)

Outstanding Breakthrough Performance in Motion Picture

• Cynthia Erivo – “Harriet” (Focus Features)
• Jodie Turner-Smith – “Queen & Slim” (Universal Pictures)
•*WINNER* Marsai Martin – “Little” (Universal Pictures)
• Rob Morgan – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• Shahadi Wright Joseph – “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

• “Dolemite is My Name” (Netflix)
• “Harriet” (Focus Features)
• *WINNER* “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• “Queen & Slim” (Universal Pictures)
• “Us” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

• “Clemency” (Neon)
•*WINNER* “Dolemite is My Name” (Netflix)
• “Luce” (Neon)
• “Queen & Slim” (Universal Pictures)
• “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television or Film)

• Alfre Woodard – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
• Donald Glover – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
•*WINNER* James Earl Jones – “The Lion King” (Walt Disney Studios)
• Lupita Nyong’o – “Serengeti” (Discovery Channel)
• Sterling K. Brown – “Frozen II” (Walt Disney Studios)

TELEVISION

Outstanding Comedy Series

• “Ballers” (HBO)
•*WINNER* “Black-ish” (ABC)
• “Dear White People” (Netflix)
• “Grown-ish” (Freeform)
• “The Neighborhood” (CBS)

Outstanding Actor in a Comedy Series

•*WINNER* Anthony Anderson – “black-ish” (ABC)
• Cedric The Entertainer – “the Neighborhood” (CBS)
• Don Cheadle – “Black Monday” (Showtime)
• Dwayne Johnson – “Ballers” (HBO)
• Tracy Morgan – “The Last O.G.” (TBS)

Outstanding Actress in a Comedy Series

• Logan Browning – “Dear White People” (Netflix)
• Jill Scott – “First Wives Club” (BET+)
• Tiffany Haddish – “The Last O.G.” (TBS)
•*WINNER* Tracee Ellis Ross – “Black-ish ” (ABC)
• Yara Shahidi – “Grown-ish” (Freeform)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

• Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
•*WINNER* Deon Cole – “Black-ish” (ABC)
• Laurence Fishburne – “Black-ish” (ABC)
• Terry Crews – “Brooklyn Nine-Nine” (NBC)
• Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

• Halle Bailey – “Grown-ish” (Freeform)
• Loretta Devine – “Family Reunion” (Netflix)
•*WINNER* Marsai Martin – “Black-ish” (ABC)
• Regina Hall – “Black Monday” (Showtime)
• Tichina Arnold – “The Neighborhood” (CBS)

Outstanding Drama Series

• “Godfather of Harlem” (EPIX)
•*WINNER*  “Greenleaf” (OWN)
• “Queen Sugar” (OWN)
• “The Chi” (Showtime)
• “Watchmen” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series

• Billy Porter – “Pose” (FX Networks)
• Forest Whitaker – “Godfather of Harlem” (EPIX)
• Kofi Siriboe – “Queen Sugar” (OWN)
• *WINNER* Omari Hardwick – “Power” (Starz)
• Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)

Outstanding Actress in a Drama Series

• *WINNER* Angela Bassett – “9-1-1” (FOX)
• Regina King – “Watchmen” (HBO)
• Rutina Wesley – “Queen Sugar” (OWN)
• Simone Missick – “All Rise” (CBS)
• Viola Davis – “How to Get Away with Murder” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

• Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
• Giancarlo Esposito – “Godfather of Harlem” (EPIX)
•*WINNER* Harold Perrineau – “Claws” (TNT)
• Nigél Thatch – “Godfather of Harlem” (EPIX)
• Wendell Pierce – “Tom Clancy’s Jack Ryan” (Prime Video)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

• CCH Pounder – “NCIS: New Orleans” (CBS)
•*WINNER* Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN) 
• Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
• Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
• Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)

Outstanding Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

• “American Son” (Netflix)
• “Being Mary Jane” (BET Networks)
• “Native Son” (HBO)
• “True Detective” (HBO)
•*WINNER* “When They See Us” (Netflix)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

• Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
• Ethan Henry Herisse – “When They See Us” (Netflix)
• Idris Elba – “Luther” (BBC America)
•*WINNER* Jharrel Jerome – “When They See Us” (Netflix)
• Mahershala Ali – “True Detective” (HBO)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

• Aunjanue Ellis – “When They See Us” (Netflix)
• Gabrielle Union – “Being Mary Jane” (BET Networks)
• Kerry Washington – “American Son” (Netflix)
•*WINNER* Niecy Nash – “When They See Us” (Netflix)
• Octavia Spencer – “Truth Be Told” (Apple TV+)

Outstanding News/Information (Series or Special)

• “PUSHOUT: The Criminalization of Black Girls in Schools” (PBS)
• “Surviving R. Kelly” (Lifetime)
• “The Breakfast Club” (REVOLT)
• “The Story of God with Morgan Freeman” (National Geographic)
•*WINNER* “Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series

•*WINNER* “Red Table Talk” (Facebook Watch)
• “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
• “The Real” (Syndicated)
• “The Shop: Uninterrupted” (HBO)
• “The Tamron Hall Show” (Syndicated)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series/Game Show

• “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
• “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
•*WINNER* “Rhythm + Flow” (Netflix)
• “Sunday Best” (BET Networks)
• “The Voice” (NBC)

Outstanding Variety (Series or Special)

• “2019 Black Girls Rock!” (BET Networks)
• “Dave Chappelle: Sticks & Stones” (Netflix)
•*WINNER* “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)
• “Saturday Night Live” (NBC)
• “Wanda Sykes: Not Normal” (Netflix)

Outstanding Children’s Program

• “Doc McStuffins” (Disney Junior)
•*WINNER* “Family Reunion” (Netflix)
• “Kevin Hart’s Guide to Black History” (Netflix)
• “Marvel’s Avengers: Black Panther’s Quest” (Disney XD)
• “Motown Magic” (Netflix)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited-Series)

• Caleel Harris – “When They See Us” (Netflix)
• Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
• Lyric Ross – “This Is Us” (NBC)
• Marsai Martin – “Black-ish” (ABC)
• Miles Brown – “Black-ish” (ABC)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

• Angela Rye – “Young Gifted and Broke: A BET Town Hall” (BET Networks)
•*WINNER* Jada Pinkett Smith – “Red Table Talk” (Facebook Watch)
• Lester Holt – “NBC Nightly News with Lester Holt” (NBC)
• Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
• Whoopi Goldberg, Joy Behar, Sunny Hostin, Meghan McCain, Abby Huntsman, Ana Navarro – “The View” (ABC)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

• Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
• LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Paramount Network)
• Regina Hall – “2019 BET Awards” (BET Networks)
•*WINNER* Steve Harvey – “Celebrity Family Feud” (ABC)
• Wayne Brady – “Let’s Make A Deal” (CBS)

Outstanding Guest Performance in a Comedy or Drama Series

• Blair Underwood – “Dear White People” ( Netflix)
• David Alan Grier – “Queen Sugar” (OWN)
•*WINNER* Kelly Rowland – “American Soul” (BET Networks)
• MAJOR. – “STAR” (FOX)
• Sanaa Lathan – “The Affair” (Showtime)

DOCUMENTARY

Outstanding Documentary (Film)

• “Miles Davis: Birth Of The Cool” (Eagle Rock Entertainment)
• “The Black Godfather” (Netflix)
• “The Apollo” (HBO)
•*WINNER* “Toni Morrison: The Pieces I Am” (Magnolia Pictures)
• “True Justice: Bryan Stevenson’s Fight for Equality” (HBO)

Outstanding Documentary (Television – Series or Special)

• “Free Meek” (Prime Video)
• *WINNER* “Hitsville: The Making of Motown” (Showtime)
• “Homecoming: A Film by Beyoncé” (Netflix)
• “Martin: The Legacy of A King” (BET Networks)
• “ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke” (Netflix)

WRITING

Outstanding Writing in a Comedy Series

•*WINNER* Cord Jefferson – “The Good Place” – Tinker, Tailor, Demon, Spy (NBC)
• Gloria Calderon Kellett, Mike Royce – “One Day at a Time” – Ghosts (Netflix)
• Jason Kim – “Barry” – Past=Present x Future Over Yesterday (HBO)
• Karen Gist, Peter Saji – “Mixed-ish” – Let Your Hair Down (ABC)
• Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” – Steve King’s Comments
Meet Trevor Noah: Racism Detective (Comedy Central)

Outstanding Writing in a Drama Series

• Ava DuVernay, Michael Starrbury – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
• Damon Lindelof, Cord Jefferson – “Watchmen” – The Extraordinary Being (HBO)
• *WINNER* Nichelle Tramble Spellman – “Truth Be Told” – Monster (Apple TV+)
• Nkechi Okoro Carroll – “All American” – Hussle & Motivate (The CW)
• Pat Charles – “Black Lightning” – The Book of Secrets: Chapter One: Prodigal
Son (The CW)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Television)

• Cas Sigers-Beedles – “Twas the Chaos Before Christmas” (BET)
• Melissa Bustamante – “A Christmas Winter Song” (Lifetime)
• Patrik-Ian Polk – “Being Mary Jane” (BET Networks)
•*WINNER* Suzan-Lori Parks – “Native Son” (HBO)
• Yvette Nicole Brown – “Always a Bridesmaid” (BET Networks)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Film)

• Chinonye Chukwu – “Clemency” (Neon)
• Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham – “Just Mercy” (Warner Bros. Pictures)
• Doug Atchison – “Brian Banks” (Bleeker Street and ShivHans)
•*WINNER* Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)
• Kasi Lemmons, Gregory Allen Howard – “Harriet” (Focus Features)

DIRECTING

Outstanding Directing in a Comedy Series

•*WINNER* Anya Adams – “GLOW” – Outward Bound (Netflix)
• Justin Tipping – “Black Monday” -7042 (Showtime)
• Ken Whittingham – “Atypical” – Road Rage Paige (Netflix)
• Randall Winston – “Grace and Frankie” – The Pharmacy (Netflix)
• Shaka King – “Shrill” – Pool (Hulu)

Outstanding Directing in a Drama Series

• Ava DuVernay – “When They See Us” – Part Four (Netflix)
• Carl H. Seaton, Jr. – “Snowfall” – Hedgehogs (FX Networks)
•*WINNER* Curtis “50 Cent” Jackson – “Power” – Forgot About Dre (STARZ)
• Debbie Allen – “Grey’s Anatomy” – Silent All These Years (ABC)
• Jet Wilkinson – “The Chi” – The Scorpion and the Frog (Showtime)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Television)

• Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
• Janice Cooke – “I Am Sombody’s Child: The Regina Louise Story (Lifetime)
• Kenny Leon – “American Son” (Netflix)
•*WINNER* Rashid Johnson – “Native Son (HBO)
• Russ Parr – “The Bobby Debarge Story” (TV One)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Film)

• Chiwetel Ejiofor – “The Boy Who Harnessed the Wind” (Netflix)
• Jordan Peele – “Us” (Universal Pictures)
• Kasi Lemmons – “Harriet” (Focus Features)
• Mati Diop – “Atlantics” (Les Films du Bal Presente en Co-Production avec Cinekap et Frakas Productions en Co-Production avec Arte France Cinema et Canal+ International for Netflix)
• Reginald Hudlin – “The Black Godfather” (Netflix)

RECORDING

Outstanding Album

• “Cuz I Love You” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
•*WINNER* “Homecoming: The Live Album” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
• “I Used To Know H.E.R.” – H.E.R. (RCA Records)
• “Sketchbook” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
• “Worthy” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding New Artist

• Ari Lennox (Dreamville/Interscope Records)
•*WINNER* Lil Nas X (Columbia Records)
• Lucky Daye (Keep Cool/RCA Records)
• Mahalia (Burkmar/Warner Music UK)
• Mykal Kilgore (Affective Music)

Outstanding Male Artist

•*WINNER* Bruno Mars (Atlantic Records)
• Khalid (RCA Records)
• Lil Nas X (Columbia Records)
• MAJOR. (BOE Music Group/EMPIRE)
• PJ Morton (Morton Records)

Outstanding Female Artist

•*WINNER* Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
• Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
• H.E.R. (RCA Records)
• India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
• Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)

Outstanding Song – Traditional

• “Enough” – Fantasia (Rock Soul Inc./BMG)
• “Jerome” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
•*WINNER* “SPIRIT” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
• “Stand Up” – Cynthia Erivo (Back Lot Music)
• “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)

Outstanding Song – Contemporary

• *WINNER* “Before I Let Go” – Beyoncé (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
• “Hard Place” – H.E.R. (RCA Records)
• “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
• “Talk” – Khalid (RCA Records)
• “Motivation” – Normani (Keep Cool/RCA Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

• *WINNER* “Brown Skin Girl” – Blue Ivy, SAINt JHN, Beyoncé & WizKiD (Parkwood
Entertainment/Columbia Records)
• “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA
Records)
• “Say So” – PJ Morton feat. JoJo (Morton Records/EMPIRE)
• “Shea Butter Baby” – Ari Lennox feat. J. Cole (Dreamville/Interscope Records)
• “Show Me Love” – Alicia Keys feat. Miguel (RCA Records)

Outstanding Jazz Album

• “Carib” – David Sanchez (Ropeadope)
• “Center of The Heart” – Najee (Shanachie)
• *WINNER* “Love & Liberation” – Jazzmeia Horn (Concord Jazz)
• “SoulMate” – Nathan Mitchell (Enm Music Group)
• “The Dream Is You: Vanessa Rubin Sings Tadd Dameron” – Vanessa Rubin (Vanessa Rubin)

Outstanding Gospel/Christian Song (Traditional or Contemporary)

• “I Made It Out” – John P. Kee feat. Zacardi Cortez (Kee Music
Group/Entertainment One)
• *WINNER* “Laughter” – Bebe Winans feat. Korean Soul (Regimen Records)
• “Love Theory” – Kirk Franklin (Fo Yo Soul Records/RCA Records)
• “Not Yet” – Donnie McClurkin (Camdon Music/RCA Inspiration)
• “Victory” – The Clark Sisters (Karew Records/Motown Gospel/Capitol CMG)

Outstanding Music Video/Visual Album

• “Hard Place” – H.E.R. (RCA Records)
• *WINNER* “Juice” – Lizzo (Nice Life Records/Atlantic Records)
• “No Guidance” – Chris Brown feat. Drake (Chris Brown Entertainment/RCA
Records)
• “Steady Love” – India.Arie (India.Arie Inc./BMG)
• “Talk” – Khalid (RCA Records)

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

• “Harriet (Original Motion Picture Soundtrack)” – Terence Blanchard (Back Lot Music)
• “Queen & Slim The Soundtrack” – Various Artists (Motown Records)
•*WINNER* “The Lion King: The Gift” – Beyoncé w/Various Artists (Parkwood Entertainment/Columbia Records)
• “The Lion King Original Motion Picture Soundtrack” – Various Artists (Walt Disney Records)
• “Us (Original Motion Picture Soundtrack)” – Michael Abels (Back Lot Music)

LITERATURE

Outstanding Literary Work – Fiction

• “New Daughters of Africa” – Margaret Busby (HarperCollins Publishers)
• “Out of Darkness, Shining Light” – Petina Gappah (Simon and Schuster)
• “Red at the Bone” – Jacqueline Woodson (Riverhead Books PRH)
•*WINNER* “The Revisioners” – Margaret Wilkerson Sexton (Counter Point Press)
• “The Water Dancer” – Ta-Nehisi Coates (One World)

Outstanding Literary Work – Nonfiction

• “Breathe: A Letter to My Sons” – Dr. Imani Perry (Beacon Press)
• “STONY THE ROAD: Reconstruction, White Supremacy, and the Rise of Jim Crow” – Henry Louis Gates, Jr. (Penguin Press)
• *WINNER* “The Source of Self-Regard: Selected Essays, Speeches, and Meditations” – Toni Morrison (Alfred A. Knopf)
• “The Yellow House” – Sarah M. Broom (Grove Atlantic)
• “What Doesn’t Kill You Makes You Blacker: A Memoir in Essays” – Damon Young (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author

“American Spy” – Lauren Wilkinson (Random House)
• *WINNER* “I Am Dance: Words and Images of the Black Dancer” – Hal Banfield (Author), Javier Vasquez (Illustrator), (Literary Revolutionary)
• “More Than Pretty: Doing The Soul Work To Uncover Your True Beauty ” – Erica Campbell (Howard Books)
• “Such A Fun Age” – Kiley Reid (Penguin Publishing Group)
• “The Farm” – Joanne Ramos (Random House)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

• “Free Cyntoia: My Search for Redemption in the American Prison System” – Cyntoia Brown-Long (Atria Books)
• “Finding My Voice: My Journey to the West Wing and the Path Forward” – Valerie Jarrett (Viking Press)
•*WINNER* “More Than Enough: Claiming Space for Who You Are (No Matter What They Say)” – Elaine Welteroth (Viking Press)
• “My Name Is Prince” – Randee St. Nicholas (HarperCollins Publishers)
• “The Beautiful Ones” – Prince (Author), Dan Piepenbring (Edited by), (Random House)

Outstanding Literary Work – Instructional

• “Inspire Your Home: Easy, Affordable Ideas to Make Every Room Glamorous” – Farah Merhi (Tiller Press)
• “Letters to the Finishers (who struggle to finish)” – Candace E. Wilkins (New Season Books)
• “More Than Pretty: Doing the Soul Work that Uncovers Your True Beauty” – Erica Campbell (Howard Books)
• “Vegetables Unleashed” – José Andres (HarperCollins Publishers)
• *WINNER* “Your Next Level Life: 7 Rules of Power, Confidence, And Opportunity For Black Women In America” – Karen Arrington (Author), Joanna Price (Illustrator), Sheryl Taylor (Forward) (Mango Publishing)

Outstanding Literary Work – Poetry

• “A Bound Woman Is a Dangerous Thing: The Incarceration of African American Women from Harriet Tubman to Sandra Bland” – DaMaris B. Hill (Bloomsbury Publishing)
•*WINNER* “Felon: Poems” – Reginald Dwayne Betts (W.W. Norton Company)
• “Honeyfish” – Lauren K. Alleyne (New Issues Poetry and Prose)
• “Mistress” – Chet’la Sebree (New Issue Poetry and Prose)
• “The Tradition” – Jericho Brown (Copper Canyon Press)

Outstanding Literary Work – Children

• “A Place to Land: Martin Luther King Jr. and the Speech That Inspired a Nation” – Barry Wittenstein (Author), Jerry Pinkney (Illustrator), (Neal Porter Books / Holiday House Publishing/Penguin Random House)
• “Hair Love” – Matthew A. Cherry (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Kokila)
• “Parker Looks Up: An Extraordinary Moment” – Parker Curry (Author), Jessica Curry (Author), Brittany Jackson (Illustrator), (Aladdin Books)
• “Ruby Finds a Worry” – Tom Percival (Bloomsbury Publishing)
•*WINNER* “Sulwe” – Lupita Nyong’o (Author), Vashti Harrison (Illustrator), (Simon & Schuster, BFYR)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

• *WINNER* “Around Harvard Square” – C.J. Farley (Akashic Books)
• “Her Own Two Feet: A Rwandan Girl’s Brave Fight to Walk” – Meredith Davis (Author), Rebeka Uwitonze (Author), (Scholastic Inc.)
• “Hot Comb” – Ebony Flowers (Author), Ebony Flowers (Illustrator), (Drawn and Quarterly)
• “I’m Not Dying with You Tonight” – Gilly Segal (Author), Kimberly Jones (Author), (Sourcebooks Fire)
• “The Forgotten Girl” – India Hill Brown (Scholastic Inc.)

0 Reviews

Write a Review

More Posts